Volby 2013

Záľuby

Vo svojom živote – tak ako to býva - som mal viacero záľub, koníčkov. Samozrejme to záležalo od veku, od miesta pôsobenia, od priateľov, aj od zamestnania. Mal som to šťastie, že na všetkých miestach, na ktorých som pracoval, som sa cítil dobre. Moja súčasná práca je aj mojim koníčkom. Robím ju rád, s obrovským pocitom zodpovednosti a s plným pracovným nasadením. Mojím životným krédom je “ Hľadaj spôsoby a možnosti ako sa vecí dajú vyriešiť, a nie výhovorky ako to nejde!“ Keďže voľného času mi neostáva veľa, z mojich obľúbených aktivít a koníčkov som vždy po troške uberal.

HUDBA

Hoci som skôr technický typ človeka, voči hudbe som neostal imúnny. Aj keď si myslím, hudba je čistá matematika. Matematika, ktorá sa mení na city! Poďme spoločne počítať frekvencie vzdušných kmitov! Dokáže ma dojať, liečiť, viem pri nej relaxovať a zbierať nové nápady. Inšpiruje ma  k dobru, ku kráse, k tvorivosti, čerpám z nej silu a energiu.

Páčia sa mi všetky žánre, od modernej až po vážnu hudbu, ľudovú, aj rap. Sám som niekedy začal študovať klavír, ale toto štúdium som nedokončil. Verím, že tento môj sen naplní dcéra Edinka. Už som jej v tom začal pomáhať. Ako samouk som sa naučil hrať na gitare a počas štúdií na vysokej škole som hrával v ľudovej kapele sprevádzajúcej folklórny tanečný súbor. (fotka 1) Mám veľkú zbierku starých LP platní, aj CD-čiek. Zvlášť sa mi páčia pesničky od Kryla, Hutku, Nohavicu a pod., ktorí svojimi pesničkami chcú nielen zabávať, ale chcú niečo aj povedať.

Osobite by som chcel spomenúť speváka, skladateľa Jiřího Zmožka. Texty jeho piesní vnímam nielen mysľou a srdcom, ale celým telom. Zdajú sa mi až neuveriteľne skutočné, prežité, pravdivé a dojemné. Mám bohatú kolekciu jeho tvorby. Jeho skladby, jeho vyznania, jeho presvedčenie sa mi stalo určitým vzorom, príkladom.

FOTOGRAFOVANIE

Fotografovanie – je rodinné dedičstvo, ktoré som sa učil možno spolu s materinskou rečou od svojho otca. Tento koníček si doslova opatrujem. Snažím sa ísť s dobou a vždy sa priučiť novým veciam. Začínal som fotoaparátom Pionier, následne známym Flexaretom. Dnes už využívam digitálnu techniku, naučil som sa profesionálne upravovať fotografie a filmy aj cez počítač. Mám obrovskú zbierku fotografií, ktoré som ešte kedysi dávno spracovával v tmavej komore, alebo už v ére rozmachu farebných fotografií v laboratóriách. Množstvo fotografií z každej udalosti, ktoré sa týkali dcéry Edinky, z mojich ciest, z dovoleniek, z rodinných osláv a rôznych iných príležitostí, mám aj v digitálnej forme. Rád filmujem, ale to skôr v rodinnom kruhu, na dovolenkách, príp. na študijných cestách. (fotky 2,3,4)

ZVUKOVÁ TECHNIKA

Zvuková technika – bola do určitej doby mojim najväčším koníčkom. Asi to má zárodky v mojim štúdiách na elektrotechnických odboroch strednej aj vysokej škole. V období od 1977 do začiatku deväťdesiatych rokov som ozvučoval rôzne slávnosti piesní a tancov organizované Csemadokom skoro na celom juhu Slovenska. Najväčšou výzvou bolo ozvučovanie gombaseckých slávností, keď Slovenská televízia dávala do vysielania zvuk, ktorý brala odo mňa. Tieto ozvučovania som robil zo záľuby, bez nároku na odmenu. Podobne sme zo zanietenosti a presvedčenia organizovali letné vzdelávacie tábory na rôznych miestach južného Slovenska, najmä v Novej Stráži pri Komárne a v Drienoveckých kúpeľoch. Aj v týchto táboroch som sa staral aj o techniku, osvetlenie, ozvučovanie. (Fotky 5,6)

VARENIE

Varím rád a rád aj konzumujem produkty tejto záľuby. Ani neviem, kedy som prvýkrát zobral varešku do ruky. Určite by som nebol varením taký nadšený, keby som mal variť každý deň a obdivujem ženy, ktoré to s láskou vedia robiť celý život. Pre mňa je to skôr relax, zábava. Milujem víkendovú atmosféru, keď varím pre deti. Ba dokonca aj riad po varení za sebou umyjem. Rád experimentujem a niekedy sa aj zasmejeme. Málokedy sa stáva, že je jedlo dvakrát za sebou také isté.

KNIHY

Čítanie kníh sa objaví ako záľuba asi v každom životopise. Ja to skôr považujem za zvedavosť, za prípravu na život,  a tak povediac aj ako nevyhnutnosť. Kniha nás núti premýšľať, rozširuje našu slovnú zásobu, vzdeláva nás a duševne obohacuje.

Myslím si, že je veľmi dôležité, aby bol človek informovaný, sčítaný a rozhľadený. Pri dnešnom napredovaní vedy a techniky a pri mojej práci si život bez vzdelávania a čítania kníh neviem predstaviť.

Za detstva som bol zamilovaný do indiánok. Aj dnes mám odložené všetky knihy J.F.Coopera a mayovky. Ako som vyrastal prešiel som na cestopisy. Všetko čo bolo v knižnici o svetových objaviteľoch, cestovateľoch ako bol Amundsen, Scott, Nansen či Peary som mal preštudované. A tieto knihy podobne ako potom knihy J.Vernea som čítal s atlasom v ruke a sledoval som cesty svojich hrdinov aj na mape. Dnes mám tieto knihy zaradené v mojej pomerne veľkej – cca tisícpäťsto zväzkovej – knižnici.

Ako som vyrastal, postupne som čítal knihy slovenskej, maďarskej a samozrejme aj svetovej literatúry. Ale musím povedať, že ma stále viac zaujímala literatúra faktov, než beletria. V súčasnosti sa už skôr zaoberám odbornou literatúrou, ktorú ku svojej práci potrebujem.

CESTOVANIE

Moju záľubu v cestovaní, je asi tiež treba hľadať v knihách prečítaných v mladosti. Počas svojho života som prešiel veľa krajín, videl som veľa zaujímavého. Úžasným zážitkom bolo pre mňa stáť na palube Nansenovej lode Fram, alebo pozerať sa na sochu Slobody z vrcholu dvojičiek predtým, než ich zničil teroristický útok. Prechádzal som sa po čínskom múre a videl som poolympijský Peking, ktorý s tradičnou čínskou kultúrou už má máločo spoločného. Jedným z mojich najväčších odborných zážitkov bola návšteva múzea computerov v Bozemane v štáte Montana, kde som videl aj gejzíry a bizónov Yellowstonského národného parku. Toto všetko sú pre mňa nezabudnuteľné zážitky.

Mám rád, keď sa na rodinnej dovolenke spojí odpočinok s poznávaním okolia a zaujímavosti. Najradšej cestujem autom, nevadia mi dlhé cesty po Európe, rád šoférujem, pozorujem a fotím všetko zaujímavé.

A napokon POLITIKA

Možno som si to ani neuvedomoval, ale politiku som vstrebával po celý život. V mladších rokoch ako politiku opozičnú, hľadajúc cesty k demokracii, posledných dvadsať rokov profesijnú, takú, ktorá už vedela riešiť potreby ľudí v skutočnosti. Robil som ju vždy rád, z presvedčenia a s nadšením. V politike som vždy obhajoval dva, pre mňa rovnako dôležité, princípy – princíp samosprávnosti a princíp ochrany ľudských práv a národnostných menšín.

Prijatím zákona 369/1990 o obecnom zriadení sa u nás založila samospráva ako nový princíp zabezpečovania vecí verejných. Priniesla úplne iný prístup k zodpovednosti za rozvoj, za riadenie obecných spoločenstiev, priniesla možnosť, ba povinnosť občanov vyjadrovať svoj názor o tom, ako sa obce a mestá rozvíjajú. Priniesla slobodné voľby aj do obecných a mestských zastupiteľstiev, priniesla demokraciu.

Aj v rámci politiky SMK, aj v rámci politiky ZMOS som vždy presadzoval ochranu ľudských práv, práv národností a možnosť využívania jazyka národností v úradnom styku. Je mojim presvedčením, že k tomu, aby sa človek cítil v spoločnosti, v mieste svojho bydliska dobre, aby sa rád zapájal do spoločenského, či politického diania je potrebné, aby mohol voľne používať v komunikácii svoj materinský jazyk, aby mohol pestovať svoju kultúru, aby mohol aj svoje deti učiť vážiť si svoje tradície.

Pre tieto dva princípy a ciele sa mi politika stala nie len zamestnaním, ale aj koníčkom – záľubou.

 • foto zivotopis
 • foto zivotopis
 • foto zivotopis
 • foto zivotopis
 • foto zivotopis
 • foto zivotopis
 • Kuchyna
 • foto zivotopis
 • foto zivotopis
 • foto zivotopis
 • foto zivotopis
 • foto zivotopis
 • foto zivotopis
 • foto zivotopis
 • foto zivotopis
 • foto zivotopis
 • foto zivotopis